Starije osobe i osobe s invaliditetom važan su i sve veći dio europskog društva, gospodarstva, kulture i života. Često ih se participira kao subjekt za koji se zagovara, a da taj subjekt zapravo niti ne sudjeluje u samom procesu zagovaranja.
Udruga GRAK u suradnji s lokalnim udrugama djeluje na principima međugeneracijske solidarnosti, svojim aktivnostima radimo na poboljšanju društvenog položaja građana u našoj zajednici kroz uspostavu suradnje s relevantnim organizacijama civilnog društva i institucijama. Kroz projektne aktivnosti (zajednička događanja, kampanje i zagovaranje) ćemo širiti informacije o promicanju ljudskih prava, dostojanstva, jednakosti i poštivanje različitosti. Većina ljudi na našem području je u potresu ostala bez sigurnosti, svojih domova i svega što uz to ide, u trenu su se našli u teškoj životnoj situaciji u kojoj nemaju zadovoljene osnovne životne uvjete i potrebe.
Ovim projektom želimo ublažiti navedene probleme, ublažiti stres i ciljnu skupinu usmjeriti na vedriji, kreativniji i pozitivniji životni pravac. Udaljiti ih od svakodnevnih problema kroz uključivanje u zajednicu i aktivnosti koje se oko njih događaju, pružiti im informacije, olakšati povezanost s institucijama i pravima koji su im na raspolaganju.
TRAJANJE PROJEKTA: 1. listopada 2023. - 30. studenog 2024.
- CILJ PROJEKTA: Uključivanje osoba starije životne dobi i osoba s invaliditetom u kulturni i društveni život grada.
Provedbom projekta „Pravo na aktivan život“ želimo doprinijeti kvalitetnom i ravnopravnom sudjelovanju socijalno ugroženih skupina u svim segmentima društva.
OČEKIVANI REZULTATI:
- Ojačana zagovaračka uloga lokalnih organizacija civilnog društva za zadovoljenje potreba ciljanih skupine (osobe u riziku od socio-ekonomskog isključenja, prvenstveno osobe u mirovini i OSI)
- Povećana podrška ranjivim skupinama u uključivanju u zajednicu
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 29.997,45 eura
Projekt Pravo na aktivan život se provodi u sklopu programa Impact4Values koji sufinanciraju Europska unija i Ured za udruge Vlade RH.